На 3 ноември 2025 г. учениците от ОУ „Хаджи Димитър“, с. Бяла, участваха в
образователна екскурзия до гр. Стара Загора.
В рамките на програмата беше посетена Зоологическата градина, където учениците
имаха възможност да наблюдават различни видове животни и да обогатят своите
знания за тяхната среда на живот и начин на съществуване. Част от деня премина и в
свободна игра в парка, което допринесе за доброто настроение и сплотяването на
учениците.
Особено вълнуващ момент от екскурзията беше посещението на Спасителния център
за диви животни към Сдружение „Зелени Балкани“, където учениците участваха в
образователна беседа. Те научиха повече за дейността на центъра, за причините,
поради които животните попадат там, както и за усилията, които се полагат за
тяхното възстановяване и връщане в природата.
В знак на съпричастност и ангажираност учениците „осиновиха“ едно от спасените
животни – розово фламинго, с което символично подкрепиха каузата за опазване на
дивата природа.
Екскурзията предостави възможност за учене чрез преживяване и допринесе за
изграждане на отговорно отношение към природата и животните.